edıtted
30_04_2020-RENDER_08
Photo_2 - Foto
Photo_5 - Foto
Photo_7 - Foto-blurlu
Photo_12 - Foto
Photo_16 - Foto
Photo_19 - Foto
Photo_31 - Foto
Photo_35 - Foto
Photo_36 - Foto

YO Evi

Şehir

İstanbul

Yıl

2021

Alan

2.400 m²

Takım

Cüneyt Ara, Erdem Keskin, Ender Yolcu, Barış Güler, Canan Pervis, Buse Gülmez

YO Evi, Büyükçekmece’de 6000 m2’lik bir alanda projelendirilen, toplam inşaat alanı 2300 m2 olan bir villa projesidir. 1 Bodrum, Zemin ve 1.kattan oluşan projede bodrum kat bahçe kotunda olup, yaz-kış maksimum kullanımı sağlamak amacıyla kapalı havuz planlanmıştır. Islak hacim alanları, oyun odası, iç avlu gibi hacimlerin planlandığı bu katta aynı zamanda hizmetli alanı da düşünülmüştür.
Katlar arası kütle hareketlerinin yanında kulllanılan malzemelerle de dinamizm kazandırılan cephede, ağırlıklı olarak doğal taş, ahşap ve titanyum çinko kullanılmıştır. Tasarlanan geniş saçak ile yapı bir çerçeveye alınarak, aynı zamanda geniş teras alanlarında korunaklı alanlar yaratılmıştır.
Her birimi ayrı özenle tasarlanmış bu hi-tech çağdaş yapının hafif eğimli bir arazide olması; bir avantaja çevirilerek peyzaja yansıtılmıştır. Bahçesinde bir barbekü alanı bulunan villanın, bu alana kadar uzanan yolunda doğal kot kaybedilmeden setlendirilmiş; alan sıkıcılıktan kurtarılarak farklı türde yeşillendirme ile projenin dokunuşları tamamlanmıştır.